Results

Branch Champs Fingal Beach 4-5 March 2017

Surf Race

  • U10 – Teejay Pitkin 10th
  • U12 – Declan Joyce 5th, Billy Moody 12th
  • U14 – Ruby Browne 5th, Kish Hartfield 12th

Surf Race Team

  • U10 – Liam Joyce, Matt Walton, Wil Panton and Riley Bawden 6th

Board Race

  • U14 – Ruby Browne 7th

Iron Person

  • U12 – Billy Moody 10th, Declan Joyce 12th
  • U14 – Ruby Browne 5th, Kish Hartfield 10th

Flags

  • U8 – Maya Ramirez 1st
  • U11 – Kobey Pitkin 7th
  • U12 – Billy Moody 6th
  • U14 – Jasmine Thomas 1st, Ruby Brown 4th

Sprint

  • U8 – Maya Ramirez 3rd
  • U10 – Wil Panton 5th
  • U12 – Billy Moody 4th
  • U14 – Jasmine Thomas 4th, Ruby Browne 6th

Swansea Belmont Carnival 6 November 2016

Surf Race

  • U14 – Ruby Brown 5th
  • U13 – Ben Shearer 7th
  • U12 – Billy Moody 6th, Declan Joyce 7th
  • U11 – Finlay Bawden 15th, Tulli Bernasconi 15th, Kobey Pitkin 21st
  • U10 – Liam Joyce 8th, Riley Bawden 14th, Mat Walton 17th
  • U9 – Teejay Pitkin 5th

Board Race

  • U14 – Ruby Brown 5th, Kish Hartfield 13th
  • U9 – Jack Butler 8th, Teejay Pitkin 16th

Iron Man

  • U14 – Ruby Brown 4th
  • U12 – Declan Joyce 11th, Billy Moody 13th

Wade

  • U8 – Lucy Stroud-Watts 6th, Riley Thomas 10th

Sprints

  • U15 – Lachlan Terry Gold
  • U14 – Jasmine Thomas – Bronze
  • U13 – Shannon Badier 5th
  • U12 – Billy Moody 7th
  • U10 – Wil Panton – Bronze

Flags

  • U15 – Max Errington Gold, Lachlan Terry Silve
  • U14 – Jasmine Thomas Gold, Ruby Brown Bronze
  • U12 – Billy Moody – 8th
  • U8 – Lucy Stroud-Watts 6th

Birubi Carnival 15  October 2016

Surf Race

  • U14 – Ruby Brown 5th, Kish Hartfield 11th
  • U13 – Ben Shearer 5th
  • U12 – Billy Moody 7th, Declan Joyce 5th

Board Race

  • U14 – Ruby Brown 5th, Kish Hartfield 7th, Chloe Saunders 9th
  • U13 – Jack Saunders 12th, Ben Shearer 13th
  • U12 – Billy Moody 7th

Iron Man

  • U14 – Kish Hartfield 11th
  • U13 – Ben Shearer 6th
  • U12 – Billy Moody 4th

Sprints

  • U14 – Jasmine Thomas 2nd, Ruby Brown 5th
  • U13 – Shannon Badier 7th

Flags

  • U14 – Jasmine Thomas 1st, Ruby Brown 2nd, Chloe Saunders 3rd
  • U13 – Jack Saunders 6th, Shannon Badier 10th

 

Branch Carnival – Fingal Beach 6-7 February 2016

Junior March Past

  • Silver Medal

Surf Race

  • U13 – Ruby Browne 9th
  • U12 – Ben Shearer 6th
  • U11 – Billy Moody 11th
  • U9 – Liam Joyce 12th

Board Race

  • U13 – Jacob Mason 13th
  • U12 – Ruby Browne 9th, Chloe Saunders 12th
  • U11 – Billy Moody 13th

Iron Man

  • U12 – Ben Shearer 12th

Sprints

  • U14 – Lachlan Terry Gold, Connor Edwards Silver
  • U13 – Jasmin Thomas 4th, Ruby Browne 8th
  • U12 – Matthew Honnery 4th

Flags

  • U14 – Connor Edwards Gold, Lachlan Terry Silver
  • U13 – Jasmin Thomas Gold, Ruby Browne Silver
  • U12 – Emily Ryan Bronze, Matthew Honnery 6th

Relays

  • U14 boys Sprint relay – Gold (Lachlan Terry, Max Errington, Jacob Mason, Connor Edwards)
  • U13 girls sprint relay – 5th (Jasmin Thomas, Chloe Saunders, Ruby Browne, Emily Ryan)
  • U13 Mixed Cameron – 8th  (Jasmin Thomas, Chloe Saunders, Ruby Browne, Emily Ryan)
  • U14 Board Rescue – 4th in heat (Lachlan and Jacob)
  • U13 Board Rescue – 4th in heat (Ruby Browne and Chloe Saunders)

 

Swansea Belmont Carnival 31 January 2016 Results

Surf Race

  • U15 – Roisin Browne 5th
  • U14 – Jacob Mason 12th
  • U13 – Ruby Browne 5th
  • U12 – Ben Shearer 8th
  • U11 – Declan Joyce 7th, Billy Moody 13th

Boards

  • U15 – Roisin Browne 11th, Jacob Honnery 12th
  • U14 – Jacob Mason 14th
  • U13 – Ruby Browne 6th

Iron Man

  • U12 – Ben Shearer 10th
  • U11 – Declan Joyce 10th, Billy Moody 11th

Sprints

  • U15 – Jacob Honnery 4th, Blake Ryan 7th
  • U14 – Max Errington 1st, Lachlan Terry 2nd, Connor Edwards 3rd
  • U13 – Jasmine Thomas 3rd
  • U12 – Matt Honnery 5th, Emily Ryan 6th
  • U11 – Billy Moody 6th

Flags

  • U15 – Jacob Honnery 3rd, Blake Ryan 6th
  • U14 – Lachlan Terry 1st, Max Errington 2nd, Connor Edwards 3rd
  • U13 – Jasmine Thomas 1st, Ruby Browne 3rd
  • U12 – Emily Ryan 6th
  • U11 – Billy Moody 7th

Board Relay

  • U13 Girls – Jasmine, Ruby and Chloe 4th

Sprint Relay

  • U13 Girls – Jasmine, Ruby, Chloe and Emily 3rd

Caves Beach Carnival 22 November 2015 Results

Surf Race

  • U15 – Roisin Browne 5th
  • U14 – Max Errington 3rd
  • U13 – Ruby Browne 6th
  • U12 – Ben Shearer 4th
  • U11 – Billy Moody 9th

Boards

  • U15 – Roisin Browne 8th, Jacob Honnery 7th
  • U13 – Ruby Browne 5th

Board Rescue

  • U13 – Ruby Browne and Chloe Saunders 5th

Iron Man

  • U11 – Billy Moody – 9th

Sprints

  • U15 –  Jacob Honnery 3rd, Blake Ryan 6th
  • U14 – Max Errington 1st, Lachlan Terry 2nd, Connor Edwards 3rd
  • U13 – Jasmine Thomas 3rd

Flags

  • U15 – Blake Ryan 3rd, Jacob Honnery 5th
  • U14 – Lachlan Terry 1st, Max Errington 2nd, Connor Edwards 3rd
  • U13 – (no flags run – ran out of time)
  • U12 – (no flags run – ran out of time)
  • U11 – Billy  Moody 11th

Sprint Relay

  • U14 – Boys Relay 1st (Max Errington, Lachlan Terry, Connor Edwards, Trey Telfer)
  • U13- Girls Relay 5th (Jasmine Thomas, Ruby Browne, Chloe Saunders, Emily Ryan)
  • U12 – Boys 6th (Matt Honnery, Billy Moody, Ben Shearer, Jack Saunders)

Lake Macquarie Games 1 November 2015 Swansea Belmont Results

Surf Race

  • U15 – Roisin Browne 4th
  • U13 – Ruby Browne 5th
  • U12 – Ben Shearer 10th
  • U11 – Billy Moody 12th
  • U9 – Liam Joyce 9th

Boards

  • U15 – Roisin Browne 7th
  • U13 – Ruby Browne 10th

Sprints

  • U15 – Jacob Honnery 4th
  • U14- Max Errington Gold, Lachlan Terry Silver, Connor Edwards Bronze
  • U12 – Nicholas Raymond Bronze, Emily Ryan 5th
  • U11 – Oliver Raymond 6th

Flags

  • U15 – Jacob Honneryt 4th
  • U14 – Max Errington Gold, Connor Edwards Silver, Lachlan Terry Bronze, Trey Telfer 4th
  • U13 – Ruby Browne Bronze
  • U12 – Nicolas Raymond Bronze
  • U8 – Milly Raymond 9th, Teejay Pitkin 9th

Beach Sprint Relay

  • U14 Boys – Gold (Max Errington, Connor Edwards, Lachlan Terry & Trey Telfer)
  • U13 Girls – 4th (Ruby Browne, Chloe Saunders, Emily Ryan and Ella Edwards)

 

Birubi Carnival 17 October 2015 Results

Surf Race

  • U15 – Roisin Browne – 7th
  • U14 – Max Errington – 5th
  • U13 – Ruby Browne – 5th
  • U11 – Declan Joyce 5th and Billy Moody 7th

Board Race

  • U15 – missed their race
  • U13 – Ruby Browne – 8th

Iron Person

  • U15 – Roisin Browne 7th
  • U11 – Declan Joyce – 10th

Beach Sprint

  • U15 – Jacob Honnery – 3rd, Matilda Brame – 5th
  • U14 – Max Errington – 1st, Connor Edwards – 2nd & Lachlan Terry – 3rd
  • U13 – Chloe Saunders – 3rd, Ruby Browne – 5th
  • U12 – Ella Edwards – 8th

Flags

  • U15 – Jacob Honnery – 2nd, Roisin Browne – 6th
  • U14 – Connor Edwards – 1st, Max Errington – 2nd, Lachlan Terry 5th
  • U13 – Ruby Browne – 1st
  • U12 – Ella Edwards – 7th

 

Hunter Branch SLS Champs Fingal Beach 21-22 Feb 2015

Well Done to the 32 participants from Nobbys that attended the 2015 Branch Championships. Congratulations to Lachlan Terry U13 who took out 2nd Place in the Newcastle Permanent Beach Points and Max Errington who Took out 3rd Place for the year.

Other Results Were:

Iron Man

  • U11 Jack Saunders – participation

Relays

  • Bronze – All age beach sprint Relay (Gus Barclay, Jett Hassall, Oliver Raymond, Nic Raymond, Kian Woods, Lachlan Terry, Brodi Marshall
  • Bronze – U14 beach sprint Relay (Blake Ryan, Brodi Marshall, Jacob Honnery, Angus West)
  • Silver – U13 beach sprint Relay (Max Errington, Lachlan Terry, Trey Telfer, Jacob Mason)
  • U12 girls – 5th (Emily Ryan, Ruby Browne, Jasmine Thomas, Chloe Saunders)

Board Rescue

  • U14 Blake Ryan and Jacob Honnery – 7th
  • U14 Matilda Brame and Roisin Browne – 7th
  • U13 Jacob Mason and Trey Telfer – 6th
  • U12 Chloe Saunders and Ruby Browne – 6th

Cameron

  • U14 Cameron – 6th (Blake Ryan (boards) Roisin Browne (Swim) Jacob Honnery and Brodi Marshall (run)
  • U13 Cameron – 11th
  • U12 Cameron – 10th

Board Race

  • U14 – Jacob Honnery Finals
  • U14 – Roisin Browne – 12th
  • U12 Ruby Browne – 5th

Surf Race

  • U14 – Roisin Browne – 4th
  • U14- Jacob Honnery – 11th
  • U12 – Ruby Browne 4th
  • U11 – Emily Ryan 16th
  • U10 – Declan Joyce – Gold

Sprints

  • U14 – Jacob Honnery and Brodi Marshall – finals
  • U13 – Max Errington Gold
  • U13 – Lachlan Terry Bronze
  • U12 – Jasmine Thomas 6th
  • U11 – Nic Raymond Bronze

Flags

  • U13 – Lachlan Terry Gold
  • U13 – Max Errington 6th
  • U11 – Emily Ryan 8th
  • U10 – Sam Carroll 5th

Well Done to all the kids. Team Managers were Natasha Ryan and Mark Honnery, Officials were Denise Loades, Natasha Ryan, Jane West, Donna Terry, Angela Gee. IRB Driver and Crew Brad Thomas and Luke Ryan, Water Safety Brad Thomas and Luke Ryan.

State SLS Championship Results 2014

Well done to the Nobbys nippers that braved the weather to compete at Umina.

U9 Declan Joyce made the beach swim final and came in the top 20

U10 Kayden Marshall finsied in the top 20 in the flags

U12 Max Errington made the beach sprint final and came 9th

U13 boys relay (Max Errington, Lachlan Terry, Brodie Marshall and Angus West) came 6th

U13 Brodie Marshall and Angus West finished in the top 14 in the flags

 

Patrol & Proficiency Information

Patrol Hours are 8:30am to 5:00pm

Click here to view roster & proficiency dates

Upcoming Events

  1. Professionals Weekend of Surf Forster (Carnival)

    September 30 @ 8:00 am - October 1 @ 5:00 pm
  2. Nippers Starts 9am

    October 8 @ 9:00 am - 11:00 am
  3. R1 Junior Carnival U9-U17 Caves Beach

    October 14 @ 8:00 am - 5:00 pm

Contact & Follow

this mobo mp3 mp3 download
download worldwide top charts mp3